1. kolo / 1. Liga  AC Zruč-Senec – SK Start Praha A

První zápas ligového ročníku 2016 ukázal, že výrazně přebudované zručské mužstvo čeká ještě hodně práce, a to především ve hře dvojic. Přes rozsáhlou hráčskou obměnu jsme na hřiště Startu Praha jeli v pozici mírného favorita, což mohla na úvod prokázat nově složená dvojice mladíků Rychlý – Knapp. Především Jirka Knapp hrál od úvodního hvizdu s velkým sebevědomím a hlavně jeho zásluhou přišlo rychlé vedení 9:5 nad Klabíkem a Hvězdou. Nováčkovskou daň si bohužel následně vybral Honza Rychlý, když ani na pětkrát nedokázal ukončit sadu. Zručská dvojice byla ve druhém setu lepší a rozhodl tak set třetí. Nervy drásající koncovku zvládli lépe zkušení hráči Pražanů. Rychlou odpověď zařídila osvědčená dvojice Štolky a Pavla Stehlíka, která přes komplikace ve druhé sadě srovnala.

Trenér Aleš Škudrna musel sestavit zcela nové trojkové formace a zdá se, že hned v úvodu sezóny se mu to celkem podařilo. Drtivou porážku Nováka s Klabíkem a Hvězdou nejprve režírovalo trio Rychlý - Stehlík - Boček, kteří k neprostupné defenzivě přidali i spolehlivý útok. Těžší šichta čekala Mílu Štolku, ke kterému kouč přiřadil novou posilu – nahrávače Honzu Sušánku a univerzála Jirku Knappa. Hráči v zelenobílých dresech se proti Sachlově sestavě od začátku trochu hledali a pouze přesvědčivý Knappův útok dotlačit naši trojici k vydřenému prvnímu setu. Vyrovnaný boj pokračoval, ale chyb Zruče bylo příliš. Rozhodl tedy tiebreak a za stavu 9:9 měl poslední slovo opět Jirka Knapp. Po skvělé Sušánkově nahrávce jeho smeč mířila doprostřed mezi domácí polaře, Bálek na ni sice dosáhl, ale do hřiště už ji vrátit nedokázal.

Skóre bylo příznivé - 1:3. Ve vložené dvojici si vedle Kuby Bočka odbyl svou premiéru v dresu Zruče i Honza Jirovský. Na Jirovském byla patrná mírná nervozita a Boček mu zápas zrovna neusnadnil. Tím také začalo nedělní zručské dvojkové trápení. Nebo možná spíše pokračovalo… trestuhodně promarněná první dvojice nyní mrzela dvojnásob. Po slabém výkonu ve dvojici si reputaci zvednul Boček ve skvěle takticky zvládnutém singlu. Nepříjemným servisem dělal Tůmovi velké potíže, trpělivou hrou ho nutil k chybám a zaslouženě zvítězil.

V zápase Štolkova tria se očekávala jasná záležitost a jistota bodu na straně Zruče-Sence. Jasná záležitost to opravdu byla, ale bohužel z opačné strany. Naprostá nesouhra Štolky, Sušánky a Knappa skončila debaklem 10:3. Druhý set se podařilo hru trochu uklidnit, ani tak to ale na výhru nestačilo, protože Knapp za devítek zkazil technický úder. Nečekaná ztráta mohla hodně mrzet, zvláště když na straně Startu stál zkušený Sachl, který je ve trojkách hodně silný. Po čtyřzápasové pauze se do tempa velmi pomalu dostával Rychlý i Pavel Stehlík, ale od druhého setu hra začala znovu šlapat. Boček skvěle rozděloval nahrávky a zelenobílí začínali mít navrch. Zkrácená sada přinesla asi nejhezčí nohejbal celého utkání a rozhodl poslední možný míč. Nabito měli hosté a Boček znovu parádně naservíroval míč na Rychlého, který zkušeně vytloukl nepřipravený Sachlův blok.

Jediný bod chyběl k vítězné premiéře této sezóny a obstarat ho měl tandem Štolka – Stehlík, kteří také hned v úvodu odskočili Klabíkovi s Hvězdou o dva body. V půlce první sady ale začala silně skřípat mezihra a po trojkové bitvě vyčerpaný Stehlík se nedokázal vůbec prosadit. Ve druhém setu Štolkovo trápení na nahrávce pokračovalo a trápení Stehlíka na smeči jakbysmet. Výsledkem byla těsná, ale zasloužená výhra Startu. Na závěr stál před Knappem a Rychlý náročný úkol – porazit Sachla s Tůmou. Bohužel opět se projevili zkušenosti domácích. Rychlý v posledním zápase dne už evidentně mlel z posledního a na důraznosti jeho útoků to bylo znát. To Knapp měl sil dost, na noze měl minimálně každý druhý útok soupeře, ale do hřiště jich moc vybrat nedokázal. Oba týmy se tak rozešly smírně.

Z hlediska průběhu utkání zavládlo mírné zklamání, protože vítězství mohla a měla zpečetit zkušená sestava Stehlík – Štolka, jenž si ale vybrala slabší chvilku v té nejméně vhodné době. Nicméně vzhledem k mnoha změnám, ke kterým došlo v našem mužstvu před touto sezónou, je bod ze hřiště soupeře slušným začátkem.

Zápas zhodnotil vedoucí Zruče Tomáš Vaňourek:

Do letošní sezóny vstupuje mužstvo Zruče s omlazeným týmem, který dostane šanci se ukázat na celou základní část. Až v letní přestávce budeme řešit případné stažení některých hráčů z hostování. První utkání nové sezóny přineslo slušný nohejbal a tradičně přátelskou atmosféru obou týmů. Nás může jenom mrzet, že se utkání hrálo v hale a ne na Střeleckém ostrově, kam rádi jezdíme. Před zápasem bych bod bral, ale vzhledem k vývoji utkání konečná remíza trochu mrzí. Sportovně však musím přiznat, že utkání remíza opravdu sluší. Dobrý výkon předvedli i oba rozhodčí. Nejlepším hráčem domácího týmu byl Mirek Sachl, za náš tým bych pochválil Pavla Stehlíka a ve trojicích Jana Rychlého. Jinak ale celý tým předvedl kompaktní, týmový výkon.

Výsledek utkání: 5:5

Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4, 3:5, 4:5, 5:5

Hvězda, Klabík – Rychlý, Knapp 2:1

Sachl, Tůma – Stehlík, Štolka 0:2

Hvězda, Klabík, Novák – Stehlík, Rychlý, Boček 0:2

Sachl, Tůma, Bálek – Štolka, Knapp, Sušánka 1:2

Novák, Bálek – Boček, Jirovský (Sušánka) 2:0

Tůma – Boček 1:2